minoxidil

Yükseköğretim Kalite Kurulu ilk toplantısını yaptı

Yükseköğretim Kalite Kurulu ilk toplantısını yaptı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) BaÅŸkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Yükseköğretim Kalite Kurulu’nun, Türk yükseköğretim sistemimizde yapısal bir deÄŸiÅŸimi de baÅŸlatacağını söyledi. 64. Hükümet programında da yer alan Yükseköğretim Kalite Kurulu’nun ilk toplantısı YÖK’te yapıldı. Toplantının açılışında konuÅŸan YÖK BaÅŸkanı Saraç, Yükseköğretim Kalite Güvencesi YönetmeliÄŸi’nin 23 Temmuz 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiÄŸini anımsattı. Prof. Dr. […]

01 Ocak 2016 Cuma - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) BaÅŸkanı Prof. Dr. Yekta Saraç, Yükseköğretim Kalite Kurulu’nun, Türk yükseköğretim sistemimizde yapısal bir deÄŸiÅŸimi de baÅŸlatacağını söyledi.

64. Hükümet programında da yer alan Yükseköğretim Kalite Kurulu’nun ilk toplantısı YÖK’te yapıldı. Toplantının açılışında konuÅŸan YÖK BaÅŸkanı Saraç, Yükseköğretim Kalite Güvencesi YönetmeliÄŸi’nin 23 Temmuz 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiÄŸini anımsattı.

Prof. Dr. Saraç, yönetmeliÄŸin, Türkiye’nin 2000’li yıllardan itibaren öncelikli gündemi olan ve önemli ölçüde de baÅŸarı elde edilen yükseköğretime eriÅŸim ve yükseköğretim alanındaki okullaÅŸma oranının artırılması odaklı yatay ve sayısal büyüme stratejisinden nitelik ve kalite bakımından büyümeye geçiÅŸte önemli bir katkı saÄŸlayacağını belirtti.

Kalite merkezli büyüme ve buna baÄŸlı süreçlerin geliÅŸtirilmesinin öncelikli gündemleri olduÄŸunu dile getiren Saraç, “Yakın zamanda akademi camiasının, hatta bütün kamuoyunun da takip ettiÄŸi birçok düzenleme, katılımcı bir yöntemle gerçekleÅŸtirilmiÅŸtir. Ancak bu düzenlemeler Yükseköğretim Kurulu’nun asli görevi olan girdi süreçlerimizdeki kalitenin arttırılması odaklı idi. Åžimdi ise bu yönetmelikle çıktı kontrolü, Yükseköğretim Kurulu ile iliÅŸkili fakat karar alma süreçlerinde bağımsız ve ÅŸeffaf bir yapıda olacak Kalite Kurulu tarafından gerçekleÅŸtirilecektir” diye konuÅŸtu.

“Yönetmelik kapsamında oluÅŸturulan Kalite Kurulu, yasal zorunluluk gereÄŸi YÖK’ten bağımsız deÄŸil fakat iliÅŸkili bir yapıdadır” diyen Saraç, “Kurulun oluÅŸumu ve üye yapısı bakımından, karar alma süreçlerinde bağımsız olmasına özen gösterilmiÅŸ ve en önemlisi tespit ve önerilerini Yükseköğretim Kurulu’na sunarken eÅŸ zamanlı olarak kamuoyu ile paylaÅŸma yöntemiyle olabildiÄŸince bağımsız bir yapıda çalışması öngörülmüştür” ifadesini kullandı.

Saraç, şöyle konuştu:

“Yeni YÖK olarak, bu baÄŸlamda olması gereken ve gönlümüzden geçen, aldığımız kararların sonuçlarının ve eÄŸitim öğretime katkılarının deÄŸerlendirildiÄŸi, Yükseköğretim Kurulu’ndan tamamen bağımsız bir Kalite Güvencesi Sistemi’nin oluÅŸturulmasıdır. Ancak mevcut ÅŸartlar dahilinde yapılması gerekenlerin, birtakım engelleri bahane ederek ertelenmemesi gerektiÄŸini, her hal ve ÅŸartta yapılabilecek iyileÅŸtirme imkanının bulunduÄŸunu düşünüyoruz. Yönetmelik zemininde baÅŸlatılan bu giriÅŸimin tedricilik kavramı çerçevesinde kanuni düzenlemeye evrilmesinin, yükseköğretimimizin yararına olduÄŸunu bir kez daha ifade etmek isteriz. Kalite Kurulu’nun idari ve mali özerkliÄŸe sahip olmasını saÄŸlamak amacı ile yasal bir düzenleme teklifi hazırlayarak ilgili makama sunduk. CumhurbaÅŸkanımız ve BaÅŸbakanımızın da konuya verdikleri önem sonucunda teklifimiz 64. Hükümet Programı’nın öncelikli kısmında yer almıştır. Bu Kalite Kurulu’nun, hayata geçmesi ile Türk yükseköğretim sistemimizde yapısal bir deÄŸiÅŸimi de baÅŸlatacağını söyleyebiliriz.”

Saraç’ın konuÅŸmasının ardından kurul üyeleri, baÅŸkan ve baÅŸkan yardımcılığı seçimini gerçekleÅŸtirildi. Seçim sonucunun daha sonra kamuoyuyla paylaşılacağı belirtildi. Toplantıda ayrıca kurulun çalışma, usul ve esaslarının da belirleneceÄŸi kaydedildi.

(AA)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfalar

iPortal Kodlayan: Özer Gül

www.turkceseminerleri.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı acikbulten.com sorumlu tutulamaz...