minoxidil

Velilere çocuklar için tatili önerisi

Velilere çocuklar için tatili önerisi

Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Güneş, yaz tatili süresince çocukların dil, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimlerine katkı sağlayacak eğitici oyunlara yönlendirilmesi gerektiğini söyledi. Güneş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz tatilinin çocuklar için eğlenme, dinlenme, çeşitli etkinliklere katılma, aile ve arkadaşlarla daha fazla zaman geçirme anlamına geldiğini belirterek, yaz tatilinin önemli bir zaman […]

26 Haziran 2015 Cuma - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Bartın Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Firdevs Güneş, yaz tatili süresince çocukların dil, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişimlerine katkı sağlayacak eğitici oyunlara yönlendirilmesi gerektiğini söyledi.

Güneş, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaz tatilinin çocuklar için eğlenme, dinlenme, çeşitli etkinliklere katılma, aile ve arkadaşlarla daha fazla zaman geçirme anlamına geldiğini belirterek, yaz tatilinin önemli bir zaman dilimi olduğunu vurguladı.

Etkili ve kalıcı öğrenme için eğitici oyunlardan yararlanılması gerektiğine dikkati çeken Güneş, çocuğun zihinsel ve fiziksel gelişiminde eğitici oyunların tesirli olduğunu belirtti.

Güneş, araştırmaların eğitici oyunların çocuğun gelişimine büyük katkı sağladığını, son yıllarda eğitim uygulamalarında “oyunla öğrenme” anlayışının da giderek yayıldığını ortaya koyduğunu kaydetti.

– “İlgi ve yeteneklerini geliştirmektedir”

Eğitici oyunlarla dikkat yoğunlaştırma, düşünme, araştırma, taktik seçme ve uygulama, bilgileri keşfetme, sorgulama, etkili iletişim kurma, aktif katılma, rol paylaşma, kurallara uyma gibi becerileri geliştirme üzerinde durulduğuna işaret eden Güneş, şöyle konuştu:

“Bu uygulamaların ilkokuldan üniversiteye kadar her düzeydeki öğrenciler üzerinde etkili olduğu görülmektedir. Bazen amaçlı veya amaçsız bazen kurallı veya kuralsız gerçekleştirilse de oyun çocuk için ciddi bir iştir. Çocuk oyunu bir iş ya da görev gibi algılamakta, oyunla öğrenmekte, dünyayı keşfetmekte, ilgi ve yeteneklerini geliştirmektedir. Çocuk sürekli oyun oynayan bir varlıktır. Çocuk oyunu belirli kurallar ve düzen içinde oynamakta, ekibin bir parçası olmakta, grup içinde yer edinmekte, bir sosyal grupla bütünleşmektedir. Oyun oynayan çocuk dil, fiziksel, zihinsel, sosyal ve ahlaki becerilerini geliştirmektedir. Çocukların tatilde hem eğlenmesi hem de dil, zihin, sosyal ve duygusal gelişimlerini sürdürmesi için eğitici etkinliklere ve oyunlara yönlendirmek gereklidir. Yani ‘oyunla öğrenmeye’ ağırlık verilmelidir. Bu anlayışta öğrenme ve eğlenme etkinlikleri birleştirilmekte, çocukların etkili ve kalıcı öğrenmesi için çeşitli oyunlardan yararlanılmaktadır.”

– “Çocukları bilgisayar ve mobil cihazlardaki oyunlara terk etmeyin”

Güneş, Türkiye’de 2004’den bu yana yeni ilköğretim programları uygulandığını anımsatarak, bu programlarda öğretim sürecinin her aşamasının eğitici oyunlarla desteklendiğini, böylelikle düşünen, anlayan, eleştiren, sorgulayan, sorun çözen ve ülkenin geleceğine yön veren bireylerin yetiştirilmesinin amaçlandığını söyledi.

Oyunun sesli düşünmeyi geliştirdiğini, öğrencilerin duygusal ve sosyal yönden gelişimlerine önemli katkılar sağladığını ifda eden Güneş, “Öğrencinin kendine güvenini artırır, iletişim ve etkileşimi kolaylaştırır. Aileler yaz tatilinde çocuklarını dil, zihinsel, duygusal ve sosyal gelişime katkı sağlayacak ‘eğitici oyunlara’ yönlendirmelidir. Yine aileler çocuklarını sosyal hayattan koparan, çevresinden uzaklaşmasına neden olan bilgisayar ve mobil cihazlardaki oyunlara terk etmemeli, iletişim gerektiren aktif oyunlar üreterek kendileri de bu oyunlara ortak olmalı” ifadesini kullandı.

(AA)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfalar

iPortal Kodlayan: Özer Gül

www.turkceseminerleri.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı acikbulten.com sorumlu tutulamaz...