minoxidil

“Usta öğretmenlik” için “10 yıl” kriteri

“Usta öğretmenlik” için “10 yıl” kriteri

Milli EÄŸitim Bakanlığı (MEB), aday öğretmenlerin atama ve yetiÅŸtirilme süreçlerine getirdiÄŸi yenilik kapsamında, danışmanlık yapacak öğretmenleri, en az 10 yıl hizmet süresine sahip ve projelerde koordinatör, danışman ve katılımcı olarak görev almış, iletiÅŸim becerisi yüksek olanlar arasından illerde oluÅŸturulacak komisyonlar aracılığıyla seçecek. Öğretmen YetiÅŸtirme ve GeliÅŸtirme Genel Müdürü Ali Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ÅŸubatta […]

01 Ocak 2016 Cuma - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), aday öğretmenlerin atama ve yetiştirilme süreçlerine getirdiği yenilik kapsamında, danışmanlık yapacak öğretmenleri, en az 10 yıl hizmet süresine sahip ve projelerde koordinatör, danışman ve katılımcı olarak görev almış, iletişim becerisi yüksek olanlar arasından illerde oluşturulacak komisyonlar aracılığıyla seçecek.

Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürü Ali Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, şubatta ataması yapılacak 30 bin öğretmene yönelik başlayacak uygulamada, öğretmenlerin görev yerlerine gönderilmeden önce mesleğe hazırlık eğitimleri alacaklarını hatırlatarak, bu eğitimleri gün gün planladıklarını bildirdi.

Aday öğretmenlerin, atanmalarının ardından birkaç gün sonra mesleğe hazırlık eğitimi için il tercihinde bulunacaklarını belirten Yılmaz, bu öğretmenlerin daha sonra yaptıkları tercihe göre belirlenecek ilde eğitim uygulamaları izleme ve değerlendirme ile çevre uygulamaları sürecine ve hizmet içi eğitim seminerlerine katılacaklarını belirtti.

Aday öğretmenlerin mesleki eğitim sürecinde haftanın 3 günü danışman öğretmenlerinin ders anlatımlarını izleyeceğini, ders verme etkinliklerine katılacağını ifade eden Yılmaz, bu sürede danışman öğretmen ile kendi branşlarındaki sınıflara gireceklerini kaydetti.

Yılmaz, aday öğretmenlerin, süreç içinde ayrıca farklı branÅŸtaki öğretmenlerin ders anlatımlarını da izleme fırsatı bulacağını dile getirerek “Bunun yanında, farklı türden okullardaki dersleri de izleyecekler. ÖrneÄŸin, atanan aday öğretmen sınıf öğretmeni diyelim. Bu öğretmenimiz, o ildeki bir lisedeki fizik öğretmeninin, matematik öğretmeninin de dersini izleme ÅŸansını bulacak” dedi.

Aday öğretmenlerin, haftanın bir gününde de okulun idari faaliyetlerini izleyeceğini anlatan Yılmaz, bu kapsamda, okuldaki müdürün, müdür yardımcılarının, nöbetçi öğretmenlerin işlerini yakından takip edeceklerini, yazışma örnekleri ve mevzuat hakkında bilgilendirileceklerini bildirdi.

Yılmaz, bu öğretmenlerin haftanın bir gününde de il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerindeki iş ve işlemleri izlemelerinin sağlanacağını kaydederek, ilerleyen dönemde bu süreçlere katkı vermelerine de imkan sağlanacağını söyledi.

-Danışman öğretmenleri komisyonlar belirleyecek

MEB’in mesleki eÄŸitimlere katılacak danışman öğretmenlerin kriterlerini içeren bir yazısını da illere gönderdiklerini vurgulayan Yılmaz, “Åžubattaki 30 bin atama ile baÅŸlatılacak uygulama kapsamında, il milli eÄŸitim müdürlüklerinde oluÅŸturulacak komisyonların belirleyeceÄŸi danışman öğretmenler, kendileri ile iliÅŸkilendirilmiÅŸ aday öğretmenlere danışmanlık hizmeti verecek” diye konuÅŸtu.

Yılmaz, danışman öğretmenlerin belirlenmesine ilişkin de şu bilgileri aktardı:

“Yazımızda, il milli eÄŸitim müdürlüklerinde danışman öğretmenlerin belirlenmesi için komisyonların kurulmasını istedik. Danışman öğretmenler, adaylık süreci dahil en az 10 yıl hizmet süresine sahip öğretmenler arasından ulusal ve uluslararası projelerde koordinatör, danışman ve katılımcı olarak görev almış, sosyal ve kültürel faaliyetlere katkı saÄŸlayan, iletiÅŸim becerileri ve temsil yeteneÄŸi güçlü, mesleÄŸinde temayüz etmiÅŸ öğretmenler arasından bu komisyonlar marifetiyle seçilecek.”

AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfalar

iPortal Kodlayan: Özer Gül

www.turkceseminerleri.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı acikbulten.com sorumlu tutulamaz...