minoxidil

Üniversite kayıtları e-Devlet’ten yapılabilecek

Üniversite kayıtları e-Devlet’ten yapılabilecek

Bu yıl kapsamı genişletilerek uygulamaya koyulan yeni kayıt sistemiyle birlikte artık devlet üniversitelerini kazanan öğrenciler e-Devlet üzerinden oldukça güvenli bir şekilde kayıt işlemlerini gerçekleştirebilecek. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ve Türksat AŞ işbirliğiyle hayata geçirilen yeni uygulamada 106 devlet üniversitesi yer alıyor. Kaç öğrenci faydalanacak? ‘e-Kayıt’ ismiyle ‘turkiye.gov.tr’ adresinde yer alacak olan yeni sistem öğrencilere de büyük […]

02 Ağustos 2015 Pazar - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Bu yıl kapsamı genişletilerek uygulamaya koyulan yeni kayıt sistemiyle birlikte artık devlet üniversitelerini kazanan öğrenciler e-Devlet üzerinden oldukça güvenli bir şekilde kayıt işlemlerini gerçekleştirebilecek. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı ve Türksat AŞ işbirliğiyle hayata geçirilen yeni uygulamada 106 devlet üniversitesi yer alıyor.

Kaç öğrenci faydalanacak?

‘e-Kayıt’ ismiyle ‘turkiye.gov.tr’ adresinde yer alacak olan yeni sistem öğrencilere de büyük kolaylık sağlayacak. Geçtiğimiz yıl 32 devlet üniversitesiyle başlatılan uygulama, bu yıl 106 devlet üniversitesi üzerinde uygulanıyor. Yeni sistemde üniversitelere yerleştirilen 832 bin 674 adaydan 514 bin 213’ü kayıtlarını e-Devlet üzerinden yapabilecek. Üniversite kayıtları bugünden (28 Temmuz Salı) başlayarak 5 Ağustos Çarşamba gününe kadar yapılabilecek.

E-KAYIT DÖNEMİ BAŞLADI

Devlet üniversitelerine e-Devlet kapısı üzeriden elektronik kayıtlar (e-kayıt) başladı.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığından (YÖK) yapılan açıklamaya göre, YÖK ve Türksat A.Ş. arasında yapılan işbirliği çerçevesinde bu yıl tüm devlet üniversitelerine kayıtların e-Devlet kapısı üzerinden yapılmasına ilişkin çalışmalar tamamlandı.

Buna göre, 106 devlet üniversitesine yerleşme hakkı kazanan 832 bin 674 adaydan 514 bin 213’ü e-Devlet kapısının mobil ve web uygulamaları üzerinden kayıt yaptırabilecek. Bugün başlayan kayıtlar 5 Ağustos’a kadar sürecek.

2015-2016 öğretim döneminde devlet üniversitelerine yerleşen öğrencilerin kayıt işlemlerini kapsayan e-kayıt sistemine özel yetenek programları ile yükseköğretim kurumlarınca elektronik kaydı uygun görülmeyen (sağlık raporu, heyet raporu gibi belge gerektirenler hariç ) bazı programlar dahil edilmedi.

-Uygulama zaman kazandıracak

Kayıt için PTT aracılığı ile dağıtımı yapılan e-Devlet kapısı şifresi ile “https://www.turkiye.gov.tr” adresine ya da e-Devlet mobil uygulamasına giriş yapmak ve e-hizmetler sekmesindeki YÖK-“Üniversite e-kayıt” hizmetini tıklamak yeterli olacak. Öğrenciler, kayıtlarını başarıyla tamamladıklarını gösteren belgeyi barkodlu alabilecek.

Öğrencilerin yerleştikleri üniversiteye gitmeden kayıt yaptırmasına olanak tanıyan e-kayıt uygulaması, zaman ve paradan tasarruf sağlayacak.

Açıklamada, YÖK ve Türksat A.Ş. arasında diğer alanlarda da yapılacak işbirliğiyle Türk yükseköğretim sisteminin süreç içinde başka çağdaş uygulamalarla da tanışacağı bildirildi.

(AA)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfalar

iPortal Kodlayan: Özer Gül

www.turkceseminerleri.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı acikbulten.com sorumlu tutulamaz...