minoxidil

Suudi Arabistan ile bilim ve eğitim alanında işbirliği

Suudi Arabistan ile bilim ve eğitim alanında işbirliği

Türkiye ile Suudi Arabistan arasında  bilim veeğitim alanlarında işbirliği yapılmasına yönelik mutabakat zaptı Resmi Gazete’de yayımlandı. Ankara’da 10 Mart 2010 tarihinde imzalanan ” Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ileSuudi Arabistan Krallığı Hükümeti Arasında Bilim ve Eğitim Alanlarında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı”nın onaylanması Bakanlar Kurulu’nca 4 Mayıs 2015 tarihinde kararlaştırıldı. Buna göre, taraflar tüm ortak ilgi alanlarında işbirliğini kuvvetlendirmek […]

26 Temmuz 2015 Pazar - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Türkiye ile Suudi Arabistan arasında  bilim veeğitim alanlarında işbirliği yapılmasına yönelik mutabakat zaptı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Ankara’da 10 Mart 2010 tarihinde imzalanan ” Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ileSuudi Arabistan Krallığı Hükümeti Arasında Bilim ve Eğitim Alanlarında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı”nın onaylanması Bakanlar Kurulu’nca 4 Mayıs 2015 tarihinde kararlaştırıldı.

Buna göre, taraflar tüm ortak ilgi alanlarında işbirliğini kuvvetlendirmek için yükseköğretimle ilgili görevlilerin, öğretim üyelerinin ve araştırmacıların değişiminin yanı sıra bilimsel ve eğitsel heyetlerin değişimini teşvik edecek.

İki ülke, genelde bilimsel araştırma alanlarında, özelde ise uygulamalı alanlarda işbirliğini teşvik etmenin yanı sıra ortak araştırma ekiplerinin oluşturulması ve araştırma ve çalışma bulgularının değişimine olanak sağlayacak.

Türkiye ve Suudi Arabistan, özellikle teknik, tıbbi ve teknoloji alanlarında yükseköğretim kurumlarındaki akademik personelin eğitimi için olanaklar sağlayacak. Anlaşma kapsamında ülkeler kapasiteleri ölçüsünde burs ve çalışma programları yoluyla öğrenci değişimini ve aynı zamanda öğrencilerin karşılıklı ziyaretlerine imkan tanıyacak.

İki ülke, kurumlarındaki arşivlere, el yazmalarına ve tarihi belgelere erişimi ve bunların kullanımını, aynı zamanda bu alanda uzman değişimini kolaylaştıracak.

(AA)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfalar

iPortal Kodlayan: Özer Gül

www.turkceseminerleri.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı acikbulten.com sorumlu tutulamaz...