minoxidil

Sınav ücretlerinin geri ödenmesi kararı alındı

Sınav ücretlerinin geri ödenmesi kararı alındı

Şikayetçi S.F.K, Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) yüksek lisans sözlü sınavına katılmak amacıyla elektronik sistem üzerinden ön kayıt başvurusu yapmak için 50 lira ödeme yaptı. ALES puanına göre belirlenen yüksek lisans programı aday listesine giremediği için sözlü sınava da katılamayan S.F.K, herhangi bir hizmetin karşılığı olmadığı iddiası ile yatırdığı tutarın kendisine iade edilmesi […]

30 Haziran 2015 Salı - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Şikayetçi S.F.K, Türkiye ve Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü (TODAİE) yüksek lisans sözlü sınavına katılmak amacıyla elektronik sistem üzerinden ön kayıt başvurusu yapmak için 50 lira ödeme yaptı. ALES puanına göre belirlenen yüksek lisans programı aday listesine giremediği için sözlü sınava da katılamayan S.F.K, herhangi bir hizmetin karşılığı olmadığı iddiası ile yatırdığı tutarın kendisine iade edilmesi için TODAİE’ye başvurdu ancak talebi reddedildi.

S.F.K, bunun üzerine Kamu Denetçiliği Kurumuna (KDK) başvurdu.

KDK, TODAİE’den bilgi belge talebinde bulundu. Kurumun gönderdiği yazıda, başvuruların öğrenci bilgi kayıt sistemi üzerinden yapıldığı ve bu yazılımın da bir destek bakım bedeli bulunduğunu ve bu nedenle giriş sınavı ücretinin istenildiği bildirildi.

Yeni dönemde sınav ücreti alınmayacak

Şikayeti incelemeye alan Baş Ombudsman M. Nihat Ömeroğlu, TODAİE tarafından alınan sınav ücretinin kanuni dayanağının bulunmadığını ve bu nedenle, sınava girecek kişilerden alınan “giriş sınav ücretinin hukuki ve kanuni” bir dayanağının olmadığını kaydetti.

TODAİE’nin, kamu kaynakları ile finanse edilerek faaliyette bulunan bir kamu kuruluşu olduğunu belirten Ömeroğlu, kuruluş amacı, görevleri ve gelir kaynakları belli olan enstitünün, asli görevini yerine getirirken ticari bir kuruluş gibi kazanç elde etmek amacıyla mülakata girmeye hak kazanamayan kişilere herhangi bir hizmet sunmamasına rağmen almış olduğu parayı iade etmemekte direnmesinin hakkaniyetle bağdaşmadığını vurguladı.

Ömeroğlu, TODAİE’nin öne sürdüğü yazılım kullanımının maliyet oluşturduğu açıklamasının mantıklı gerekçe olarak yeterli olmadığı, giriş sınavı ücretinin yasal dayanağı olduğunun varsayıldığı durumda dahi, söz konusu maliyetin öncelikle mülakata giren, sınavı kazananlardan karşılanmasının hakkaniyete daha uygun olacağını ifade etti.

Vatandaşı haklı bulan Baş Ombudsman Nihat Ömeroğlu, S.F.K’nın yatırdığı ücretin kendisine iade edilmesi ve kanuni dayanağı bulunmayan “giriş sınavı ücreti” uygulamasının sonlandırılması için TODAİE’ye “tavsiye kararı” verdi. Tavsiye kararının ardından TODAİE, sınav ücreti olarak ödenen tutarın S.F.K’ya ödeneceği ve 2015-2016 akademik yılında lisansüstü programlar için sınav ücreti alınmayacağı bilgisini KDK’ya bildirdi.

(AA)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfalar

iPortal Kodlayan: Özer Gül

www.turkceseminerleri.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı acikbulten.com sorumlu tutulamaz...