minoxidil

Lisede çocuklarla “doğru iletişim” öğretiliyor

Lisede çocuklarla “doğru iletişim” öğretiliyor

Bilecik Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, uygulamalı derslerde bilgi ve becerilerini artıran öğrenciler, çocuklarla doğru iletişim kurmayı öğrenerek mesleğe hazırlanıyor. Okul Müdürü Meryem Avcu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çocuk Gelişimi Bölümünün diğer illerde olduğu gibi Bilecik’te de kız öğrenciler tarafından en çok tercih edilen meslek lisesi programları arasında yer aldığını söyledi. Derslerinin teorik […]

30 Haziran 2015 Salı - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Bilecik Hayme Ana Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde, uygulamalı derslerde bilgi ve becerilerini artıran öğrenciler, çocuklarla doğru iletişim kurmayı öğrenerek mesleğe hazırlanıyor.

Okul Müdürü Meryem Avcu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Çocuk Gelişimi Bölümünün diğer illerde olduğu gibi Bilecik’te de kız öğrenciler tarafından en çok tercih edilen meslek lisesi programları arasında yer aldığını söyledi.

Derslerinin teorik ve uygulamalı olduğunu belirten Avcu, “Uygulama alanları güzel ve yerinde olursa öğrencilerin kavraması kolay olacaktır. Sevgi ve içtenlik olacaktır. Çocuk Gelişimi Bölümü öğrencilerimizden beklentimiz yüksek. Meslektaş yetiştiriyoruz. Bu bilgileri ömür boyu kullanacaklar” ifadesini kullandı.

Avcu, geniş bir aile ortamında, okulun adıyla müsemma olmaya çalıştıklarını anlattı.

Geleceğin annelerini, güçlü kadınlarını ve bireylerini yetiştirmeye çabaladıklarını dile getiren Avcu, şöyle konuştu:

“Okulumuzda 500 kızımız varsa, bunlar 500 anne ve eş, aynı zamanda geleceğimiz demek. Kızlarımızı iyi yetiştirirsek 500 erkeğin de hayatını değiştirebileceğiz ve kader noktası olabileceğiz. Mesleğimizi seviyorsak, onun yan dallarını, yan kollarını her şeyini öğrenmek, içten gelir. Öğrencilerimiz staj yerlerinde bunu uygulamalı olarak görüyor. ‘Sanat altın bileziktir’ atasözünü düşünerek, gıda, giyim, tekstil ve makine bölümlerimiz var, bu bölümlerde çocuklarımız sanat öğreniyorlar. Mesleğini seven bir ekibe sahibiz. Kızlarımızdan da bu sevginin dönüşünü almak bizleri mutlu ediyor.”

– “Uygulamalar bize terapi gibi oluyor”

Çocuk Gelişimi Eğitimi Öğretmeni Yeşim İçöz de öğrencileri, çocukların gelişimi ve eğitimleri gibi her türlü ihtiyaçları doğrultusunda yönlendirdiklerini aktardı.

Drama atölyesinde oyun, müzik, Türkçe dil etkinlikleri, dramatizasyon gibi derslerin uygulamasını yaptıklarını vurgulayan İçöz, öğrencilerin bazen çocuk, bazen de öğretmen olduğunu ifade etti.

Öğrencilerden Şehadet Yılmaz ise kendisinden küçük çocuklarla oynamayı sevdiğini belirtti.

Çocukluğunda oyunlar sırasında bazen öğretmen rolünü canlandırdığını bildiren Yılmaz, “Gerek ben gerekse arkadaşlarım, etkinliklerimizle kendimizi ifade ediyoruz” dedi.

Melek Yaman, drama, pandomim ve animasyon gibi etkinliklerde, derslerin stresi ve yorgunluğundan arındıklarını hissettiklerini kaydetti.

Bu uygulamalarının kendileri için terapi gibi olduğunu söyleyen Yaman, “Verilen yönergeleri yaparken eğlenerek rahatladığımızı hissediyoruz. Gerek maskeler gerek kurallar gerekse yüz boyamaları ile yaptığımız etkinliklerle nasıl hareket etmemiz, çocuklara nasıl yaklaşmamız gerektiğini öğreniyoruz. Bu etkinlikleri çocuklara uygularken çok eğleniyorlar, daha kolay ve kalıcı öğrendiklerini bize yansıtıyorlar” değerlendirmesinde bulundu.

(AA)

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfalar

iPortal Kodlayan: Özer Gül

www.turkceseminerleri.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı acikbulten.com sorumlu tutulamaz...