minoxidil

Bozcaada Ne Yenmelidir?

Bozcaada Ne Yenmelidir?

Yemek kültürü her yörenin kendi imkanları dahilinde geliÅŸen ve ÅŸekillenen bir kültürdür. ÖrneÄŸin DoÄŸu Anadolu Bölgesinde deniz börülcesinin yenmesini beklemek oldukça saçma olacaktır. Aynı ÅŸekilde Bozcaada içerisinde de baharatlı yemeklere rastlamak oldukça güçtür. Bozcaada yemek kültürü genel anlamda zeytinyaÄŸlı yemeklerin, yabani otların, deniz mahsullerinin sıklıkla kullanıldığı bir mutfaÄŸa sahiptir. Balıkçılık zaten gelir kaynağıdır ve yalnızca […]

07 Ocak 2016 Perşembe - 0 kez okunmuş
Facebook 0 Twitter 0

Yemek kültürü her yörenin kendi imkanları dahilinde gelişen ve şekillenen bir kültürdür. Örneğin Doğu Anadolu Bölgesinde deniz börülcesinin yenmesini beklemek oldukça saçma olacaktır. Aynı şekilde Bozcaada içerisinde de baharatlı yemeklere rastlamak oldukça güçtür.

Bozcaada yemek kültürü genel anlamda zeytinyağlı yemeklerin, yabani otların, deniz mahsullerinin sıklıkla kullanıldığı bir mutfağa sahiptir. Balıkçılık zaten gelir kaynağıdır ve yalnızca balık değil diğer pek çok deniz mahsulü sıklıkla kullanılır.

Özellikle kalamar ve ahtapot kullanımı sıklıkla yer alır. Bağcılığın yaygın olmasıyla beraber şarapçılık oldukça gelişmiştir bununla beraber yemeklerin yanında mutlaka şarap türevi bulunmaktadır.

Yabani Ada Tavşanı Yahnisi
Bir et yemeği olarak karşımıza çıkan ve yalnızca Bozcaada’ya has olan hayvanlardan birisi yabani ada tavşanıdır. Bu yemek Rum kültüründen geçse de Türkler de sıklıkla mutfaklarında bu yemeğe yer vermektedirler. Özellikle bahar aylarında hem yabani otlar hem de kuzu, oğlak gibi hayvanların oldukça lezzetli olması bu dönemlerde karşımıza çıkan yegane lezzetlerdendir. Bozcaada yerli halkı sabah kahvaltıda bile kalamar yiyebilecek kadar bu kültüre hakimdirler.

Kirpi Havyarı
Özellikle halk arasında kirpi olarak adlandırılan ama asıl adı denizkestanesi olan hayvanın havyarını mutlaka tadılmamalısınız. Bunu elde etmek isteyen Bozcaada sakinleri ilk olarak denizden, kıyıdan maşa yardımı ile tutup sonrasında içini deniz suyu ile temizlemektedirler. Turuncu havyarın yeme şekli ise ekmekledir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sayfalar

iPortal Kodlayan: Özer Gül

www.turkceseminerleri.com'da yayınlanan her türlü yazı ve haber kaynak belirtilmeden kullanılamaz.
Sayfalarımızda kaynak belirtilerek yayınlanan haberler ilgili kaynağa aittir ve bu haberlerin kopyalanması durumunda, tüm sorumluluk kopyalayan kişi / kuruma ait olacaktır. Başka kaynak veya gazeteden alıntı yazarlar ve site yazarlarına ait yazılardan dolayı acikbulten.com sorumlu tutulamaz...